Zaznacz stronę
Powłoki ceramiczne – fakty i mity

lut 3, 2022 | porady, pielęgnacja auta

Obecnie w Internecie można znaleźć wiele filmików, na których – przykładowo – bohaterzy wylewają wiadro błota na przednią szybę i maskę samochodu pokrytą wcześniej powłoką ceramiczną. Płynny brud ścieka z powierzchni szyby i lakieru, nie pozostawiając plam ani zacieków. Uśmiechnięty mężczyzna pokazuje kciuki w górę i mówi, że „to nie magia, to nano powłoka ceramiczna”. Niektórzy po obejrzeniu takich nagrań stwierdzą, że też chcieliby taką ochronę dla swojego samochodu. Inni natomiast podejdą do tematu z dużą dozą sceptycyzmu, uznając, że film dobrze zmontowano. Kto ma rację? Oto najpopularniejsze fakty i mity na temat powłok ceramicznych.

Czym jest powłoka ceramiczna i jak działa?

Powłoka ceramiczna jest dodatkową warstwą na lakierze samochodowym, która ma zapewniać ochronę przed wieloma szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Składa się z mikroskopijnych cząsteczek. Cząstki błota i wody są zbyt duże, przez co nie mogą zastygnąć na powierzchni lakieru i zsuwają się po niej. Nano powłoka ceramiczna ma właściwości hydrofobowe (odpycha cząsteczki wody), chroni przed promieniami UV, chemikaliami, a nawet farbą, więc jest doskonałym zabezpieczeniem przed wandalizmem.

Czy powłoki ceramicznej nie da się niczym zadrapać?

Prawdą jest, że powłoki ceramiczne chronią przed ostrymi kawałkami gałęzi, żwirem czy kamieniami, które odpryskują spod kół innych samochodów. Jednak nagrania, na których ktoś drapie karoserię kluczem i nie zostawia żadnego śladu, nie są prawdziwe. Nano powłoka faktycznie ochroni przed mniejszymi zarysowaniami, ale nie jest odporna na zadrapanie zrobione na przykład ciężkim kamieniem.

Czy po nałożeniu nano powłoki samochód nie wymaga żadnej pielęgnacji?

To kolejne powszechne, ale niestety błędne przekonanie. Dzięki nano powłoce samochód brudzi się znacznie wolniej i można go szybko wyczyścić, ale nie ma pełnej ochrony przed błotem i innymi zanieczyszczeniami oraz nie zwalnia użytkownika z konieczności regularnego mycia samochodu. Również trwałość powłoki ceramicznej zależy od odpowiedniej pielęgnacji – jeśli została zaaplikowana prawidłowo, a właściciel samochodu dba o czyszczenie pojazdu, powłoka może chronić samochód nawet do pięciu lat (taką trwałością cechują się m.in. preparaty Nasiol ZR53 oraz NL272). Jednym z najczęstszych czynników, który wpływa na zmniejszenie żywotności powłoki, jest korzystanie z automatycznych myjni samochodowych, wyposażonych w sztywne szczotki.

Czy powłoka ceramiczna jest łatwa w aplikacji?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Proces pokrywania nie jest skomplikowany i nie wymaga specjalnych umiejętności. Wyzwaniem może być jednak przygotowanie powierzchni samochodu do nałożenia powłoki. Pojazd powinien zostać dokładnie umyty i nie posiadać żadnych uszkodzeń czy zarysowań. Wymaga więc dokładnego wyczyszczenia wszystkich elementów samochodu, a także użycia odpowiedniej pasty polerskiej (dobrze sprawdzi się na przykład Nasiol CleaRub 305 lub Nasiol CleaRub 505) i maszyny do polerowania.

Mocno tnąca pasta polerska - Nasiol CleaRub 305
Nasiol CleaRub 305 mocno tnąca pasta polerska, cutting
Nasiol CleaRub 505 średnio tnąca / wykończeniowa pasta polerska Nasiol Clearub 505
Nasiol CleaRub 505 średnio tnąca / wykończeniowa pasta polerska

Czy nano powłoka to przydatne rozwiązanie? Zdecydowanie tak. Cena powłoki jest przystępna, a w zamian oferuje wysoki poziom ochrony przed wodą, błotem i zadrapaniami. Dodatkowo pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, które trzeba by przeznaczyć na częste mycie samochodu. Wadą jest skomplikowany proces przygotowania samochodu do położenia warstwy ochronnej, jednak ta kwestia wydaje się nieistotna, biorąc pod uwagę wszystkie zalety powłoki ceramicznej.