Zaznacz stronę
Powłoka ceramiczna czy wosk samochodowy – co lepiej wybrać?

sty 20, 2022 | porady, pielęgnacja auta

Ochrona lakieru samochodowego to bardzo istotna kwestia, jeśli chodzi o pielęgnację pojazdu. Karoseria jest narażona między innymi na działanie promieniowania ultrafioletowego, szkodliwych warunków pogodowych, a także różnych ostrych, drobnych elementów, takich jak kamienie czy gałązki drzew. Przez lata najpopularniejszą metodą było pokrywanie karoserii woskiem. Teraz coraz częściej kierowcy decydują się powłoki ceramiczne. Czy nano powłoki naprawdę są lepsze od tradycyjnego wosku samochodowego? Oto wady i zalety obu wariantów.

Nano powłoki czy wosk samochodowy?

Jesteśmy producentem hydrofobowych powłok nano ceramicznych, jednak nie okłamujemy naszych klientów, twierdząc, że powłoka z wosku samochodowego jest produktem bezużytecznym. Obie opcje – zarówno nano ceramika, jak i wosk – zostały zaprojektowane w tym samym celu: aby zapewnić lakierowi samochodowemu ochronę przed uszkodzeniami. Każda ma swoje plusy i minusy.

Jakie zalety ma wosk samochodowy?

Większość wosków samochodowych jest wykonana z naturalnej substancji, pozyskiwanej z liści drzewa palmowego. Takie produkty do ochrony lakieru zapewniają niezawodną ochronę przed ostrym słońcem i sprawiają, że samochód pięknie błyszczy. Nie można mylić ani wymiennie stosować wosku samochodowego z politurą samochodową, która jest używana tylko do nadania karoserii efektu połysku i blasku, nie zapewnia jednak żadnej ochrony.

Wosk samochodowy ma kilka zalet. Po pierwsze jest produktem naturalnym i przyjaznym dla środowiska. Jego aplikacja jest również bardzo prosta i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Zapewnia niezawodną ochronę przed wysokimi temperaturami, a najlepsze modele są doskonałym środkiem hydrofobowym. Niestety proces nakładania wosku jest bardzo czasochłonny i należy powtarzać go często – co 4-6 tygodni. Co gorsza, wybierając wosk, można natrafić na produkt, który jedynie nazwano woskiem samochodowym, a tak naprawdę nie ma z nim nic wspólnego. Często pod tą nazwą można znaleźć odżywki do karoserii, które nie zapewniają ochrony lakieru.

Zalety i wady powłok ceramicznych

Powłoka ceramiczna tworzona dzięki osiągnięciom nanotechnologii zapewnia doskonałą ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, zarysowaniami, chemikaliami drogowymi, błotem, wodą czy kwaśnymi deszczami. Charakteryzuje się dużą żywotnością – produkty firmy Nasiol ZR53 czy NL272 zapewniają ochronę nawet do pięciu lat. Zastosowanie nano powłoki ułatwia również czyszczenie samochodu dzięki wyjątkowym właściwościom hydrofobowym. Powłoka ceramiczna zapewnia dodatkowo bardzo intensywny połysk karoserii przez cały okres użytkowania.

Nasiol ZR53 - 3 letnia powłoka nano ceramiczna do lakieru, twardość 9H
Powłoka ceramiczna Nasiol Nasiol ZR53 – 3 letnia powłoka nano ceramiczna do lakieru
Nasiol-NL272-5-o-letnia-nanowarstwowa-powłoka-ceramiczna-9H
Nasiol NL272 – 5-o letnia nanowarstwowa powłoka ceramiczna 9H

Rozwiązanie również ma swoje minusy. Aplikacja powłoki może być czasochłonna i wymagać pomocy profesjonalisty. Jest opcją droższą niż tradycyjny wosk samochodowy.

Porównując oba warianty, można dojść do wniosku, że lepiej zdecydować się na pokrycie karoserii nano powłoką. To prawda, że kosztuje nieco więcej, jednak wystarczy nałożyć ją raz na kilka lat, bez powtarzania całego procesu co miesiąc. Powłoka ceramiczna jest bardziej wytrzymała na wszelkie uszkodzenia.