Zaznacz stronę
Najlepsze sposoby na mycie szyb

lis 11, 2021 | porady, pielęgnacja auta

Przynajmniej dwa razy w roku okna w domach wymagają dokładnego mycia. Zazwyczaj planuje się je na wiosnę i jesień. Doczyszczenie okien z osadu może być zajęciem bardzo żmudnym i czasochłonnym, dlatego trudno o osobę, która lubi tę część domowych porządków. Podpowiadamy, jakich sposobów użyć, by poradzić sobie z tym zadaniem jak najszybciej. Oto najbardziej skuteczne sposoby na umycie szyb. 

Skuteczne mycie okien – praktycznie wskazówki

Istotną kwestią jest wybranie odpowiedniego dnia. Najlepszym wariantem jest suchy, ale pochmurny dzień. Dlaczego? Jeśli zaczniesz myć okna w ostrym, palącym słońcu, istnieje ryzyko, że mycie okien stanie się jeszcze większym wyzwaniem. Zaschnięty na powierzchni szkła środek czyszczący zazwyczaj równa się trudnymi do usunięcia smugom. Jeśli jednak zdecydujesz się na mycie okien w słoneczny dzień, najlepiej zacząć porządki od zacienionej części domu. 

Pierwszym krokiem do skutecznego wyczyszczenia szyb jest usunięcie brudu i kurzu. Przed wzięciem do ręki ściereczki z mikrofibry i pojemnika ze środkiem czyszczącym, powinno się usunąć wszelkie ślady brudu i kurzu – w przeciwnym razie brud zmiesza się z wodą i detergentem, przez co powierzchnia będzie jeszcze trudniejsza to wyczyszczenia. Można to zrobić na przykład używając odkurzacza ze specjalną nakładką lub za pomocą gorącej wody z mydłem.

Istotne jest również dobranie odpowiednich środków czystości. Choć niektórych może to zdziwić, jeden z najskuteczniejszych preparatów można stworzyć w warunkach domowych. Potrzebne są dwie szklanki wody, pół szklanki octu białego lub jabłkowego oraz ¼ szklanki alkoholu o stężeniu 70%, które następnie należy zmieszać w butelce z rozpylaczem. To wszystko, czego potrzeba, by zabrać się za sprzątanie. Warto pamiętać, by środek nie był dostępny dla dzieci i zwierząt. 

Jak ułatwić sobie czyszczenie okien?

Nasiol Home Shine - nano powłoka do powierzchni szklanych i ceramicznych
Nasiol Home Shine – nano powłoka do powierzchni szklanych i ceramicznych

Jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie czasu i nerwów podczas mycia okien jest pokrycie szyb specjalnym środkiem hydrofobowym. Ciekawe rozwiązanie proponuje firma Nasiol. Nasiol Home Shine sprawia, że powierzchnie są odporne na osady wapienne i inne uciążliwe zabrudzenia. Dodatkowo właściwości hydro- i oleofobowe gwarantują, że woda i kurz nie będą osadzały się na powierzchni. Dzięki zastosowaniu takiej powłoki ochronnej do wyczyszczenia szyb potrzebne będą wyłącznie dwie ściereczki – jedna mokra do usunięcia kurzu oraz druga do wysuszenia powierzchni. Zaleca się używanie ręczników z mikrofibry, ponieważ mają zdecydowanie lepsze właściwości chłonne niż inne materiały. Można mieć więc pewność, że na powierzchni szyb nie pozostaną żadne zacieki czy smugi.

Mycie okien nie należy do uwielbianych czynności domowych. Zbierający się osad może być trudny do usunięcia, przez co czynność może zająć nawet cały dzień. Można jednak ułatwić sobie zadanie poprzez użycie powłoki ochronnej, która będzie „odpychała” osad i zanieczyszczenia, zdecydowanie usprawniając i przyspieszając pracę na przyszłość.