Zaznacz stronę
Jak zadbać o samochód latem? Pielęgnacja i czyszczenie w pięciu krokach

sty 6, 2022 | porady, pielęgnacja auta

Zazwyczaj większą uwagę przywiązuje się do dbania o pojazd przed sezonem zimowym. Wtedy samochód narażony jest na szkodliwe działanie mrozu, opadów śniegu i soli drogowej, której używa się do roztapiania śniegu na jezdni. Wszystkie czynniki mogą prowadzić do szybszego rozwoju korozji. Jednak równie ważne jest odpowiednie zadbanie o samochód latem. Największe zagrożenia, jakie niesie ze sobą lato to wysoka temperatura i promienie ultrafioletowe. Podpowiadamy, jak pielęgnować samochód w sezonie letnim.

Skontroluj stan filtra oleju

Surowe warunki pogodowe w sezonie jesiennym i zimowym mają bardzo zły wpływ na kondycję płynów samochodowych oraz elementów, które odpowiadają za ich używanie. Lato jest zwykle porą pylenia wielu roślin, dlatego specjaliści zalecają wymianę filtrów oleju na nowe. Zużyty filtr oleju nie jest w stanie wychwycić wszystkich cząsteczek błota i kurzu, które w efekcie dostają się do środka i zaczynają niszczyć silnik od wewnątrz. Pamiętaj, że czysty olej jest kluczem do długiej żywotności silnika.

Sprawdź stan pozostałych płynów samochodowych

Kolejnym krokiem podczas przygotowania samochodu do lata jest sprawdzenie stanu pozostałych płynów – środka do spryskiwaczy oraz płynu chłodniczego. Płyn chłodniczy można skontrolować bez otwierania zbiornika, ustawiając samochód na równej powierzchni. Płyn do spryskiwaczy znajduje się natomiast w przezroczystym pojemniku, więc sprawdzenie jego poziomu nie sprawi żadnych problemów. Najlepiej wymienić płyny dostosowane do działania w niższych temperaturach na przeznaczone do stosowania w sezonie letnim. Większość mechaników samochodowych potwierdza, że przegrzanie jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii pojazdów w lecie.

Zbadaj, czy ciśnienie w oponach jest odpowiednie

Gazy mogą się rozszerzać i kurczyć w zależności od temperatury panującej na zewnątrz zbiornika, dlatego podczas letniej pielęgnacji samochodu nie można zapominać o sprawdzeniu ciśnienia w oponach. Ta czynności jest również istotna przed każdą dłuższą podróżą, ponieważ niskie ciśnienie zwiększa zużycie paliwa i opon.

Niezbędna jest także wymiana opon z zimowych na letnie. Oba rodzaje są wytwarzane z innych mieszanek. Opony zimowe szybciej się nagrzewają, a tym samym również szybciej się kruszą i zużywają. Letnie zamienniki są lżejsze, dzięki czemu samochód zużywa mniej paliwa, a oprócz tego pracuje zdecydowanie ciszej.

Skontroluj układ hamulcowy

Długie podróże, częste zatrzymywanie się i ruszanie na skrzyżowaniach oraz wysoka temperatura zwiększają zużycie hamulców. Nawet jeśli hamulce nie sprawiają żadnych problemów, sprawdzenie całego układu jest dobrym pomysłem podczas letniej konserwacji samochodu. Jeżeli podczas jazdy pojawia się skrzypienie lub pedał hamulca działa zbyt lekko lub zbyt opornie – koniecznie należy udać się do serwisu samochodowego.

Trzeba skontrolować także stan płynu hamulcowego, który jest bardzo podatny na wchłanianie wilgoci, dlatego po zimie może być rozwodniony, tym samym nieprawidłowo spełniając swoje funkcje. 

Chroń lakier!

Latem lakier narażony jest na wiele czynników zewnętrznych: promieniowanie ultrafioletowe, ptasie odchody, owady i kamienie odpryskujące spod kół. Jeśli lakier samochodu nie został pokryty żadną warstwą ochronną, pierwsze letnie dni są idealnym momentem, aby to zrobić. Nasiol ZR53 to najlepsza propozycja na zabezpieczenie lakieru samochodu. Wcześniej trzeba jednak dokładnie umyć pojazd przeznaczonymi do tego środkami (np. szamponem Nasiol Cleanion PRO). 

Warto zabezpieczyć pozostałe elementy samochodu, takie jak: felgi (w tym przypadku można posłużyć się powłoką MetalCoat F2), szyby (dobrze sprawdzi się preparat Nasiol GlasShield) oraz tapicerkę (do skóry można użyć powłoki LeatherBoost, do tapicerki materiałowej natomiast – Nasiol Nano Seat Protect).

Odpowiednie, regularne dbanie o wszystkie elementy samochodu jest gwarancją, że pojazd będzie służył bezawaryjnie przez długie lata. Choć może wydawać się, że sezon letni nie jest dla samochodów zbyt wymagający, to nie do końca prawda. Użycie nano powłok sprawi, że lakier, felgi i wnętrze pojazdu będą bardziej odporne na działanie wszelkich szkodliwych czynników zewnętrznych.

Nasiol GlasShield - powłoka ceramiczna do szyb, niewidzialna wycieraczka
Nasiol GlasShield – powłoka ceramiczna do szyb, niewidzialna wycieraczka
powłoka-ochronna-nasiol-metalcoat-f2
Nasiol MetalCoat F2 – nano ceramiczna powłoka ochronna na lakier i felgi
Nasiol Nano Seat Protect - impregnat do tapicerki materiałowej z zapachem New Car
Nasiol Nano Seat Protect – impregnat do tapicerki materiałowej z zapachem New Car