Zaznacz stronę
Jak usunąć ślady po polerowaniu?

sie 5, 2021 | pielęgnacja auta, porady

Polerowanie to ważna czynność, która pozwala skutecznie zabezpieczyć lakier samochodu i jednocześnie nadać mu ładnego połysku. W jego wyniku mogą jednak powstawać okrągłe ślady, które niekorzystnie wpłyną na wygląd całego samochodu. Jak usunąć ślady po polerowaniu? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Ślady po polerowaniu – co to jest?

W większości przypadków ślady wirowania i zarysowania nie wpływają na wydajność pojazdu, ale mają bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o atrakcyjność samochodu. Większość nabywców, oglądając auto, które chcą kupić, ocenia wzrokiem, jak pojazd wygląda na zewnątrz, a dopiero potem przygląda się parametrom technicznym, dlatego tak ważne jest, by lakier nie posiadał śladów, rys i dobrze się prezentował. 

Zazwyczaj ślady po polerowaniu i zarysowania są znacznie bardziej widoczne na ciemniejszych pojazdach niż na białych lub jasnych lakierach. Warto pamiętać też, że lakier jest bardziej podatny na powstawanie niechcianych śladów, gdy grubość warstw jest zbyt duża lub gdy użyto niewłaściwej ilości utwardzacza. 

Skąd biorą się ślady po polerowaniu i zarysowania?

Mocno tnąca pasta polerska - Nasiol CleaRub 305
Nasiol CleaRub 305 mocno tnąca pasta polerska, cutting

Przyczyn może być kilka. Zarysowania powstają zazwyczaj w wyniku trudnych warunków atmosferycznych (np. gradu) czy obijających się o lakier gałęzi drzew, kamieni lub soli drogowej. Ślady po polerowaniu są natomiast zazwyczaj spowodowane użyciem niewłaściwego sprzętu do czyszczenia bądź podkładki polerskiej, złym prowadzeniem lub zbyt dużym naciskiem na maszynę, powodując tzw. przepalenie powłoki. Ślady mogą powstawać także przez polerowanie w miejscu o dużym nasłonecznieniu lub w przypadku, gdy temperatura polerowanej powierzchni jest zbyt wysoka. 

Powodem może być też zbyt „agresywna pasta polerska”. Do tego typu czynności polecamy pastę z nano powłoką. Firma Nasiol posiada produkt odpowiedni do głębokich zarysowań oraz do zarysowań średnich i wykończeń. W ich składzie nie ma wypełniaczy silikonowych, a jednocześnie zapewniają wysoki połysk i gładką powierzchnię. 

Kolejnym złym nawykiem większości kierowców jest pozwalanie, aby brud i kurz gromadził się na pojeździe przez wiele tygodni. Nawet jeśli można go zdmuchnąć, cząsteczki są wystarczająco ostre, aby powodować zarysowania. 

Jak zapobiegać powstawaniu śladów i zarysowań?

Nasiol CleaRub 505 średnio tnąca / wykończeniowa pasta polerska Nasiol Clearub 505
Nasiol CleaRub 505 średnio tnąca / wykończeniowa pasta polerska

Najważniejsze jest to, by polerowanie wykonywał ktoś, kto ma w tym zakresie odpowiednie doświadczenie. Maszyny polerujące stale się obracają, a jeśli używa się ich niepoprawnie, można szybko uszkodzić lakier. Ważne jest, aby używać czystych i odpowiednich ręczników podczas mycia lub suszenia zewnętrznych części pojazdu. Często podczas suszenia, ludzie mają tendencję do stosowania dużej siły nacisku, aby pozbyć się nadmiaru wody lub detergentu z powierzchni samochodu, jednak wybór odpowiedniego ręcznika pozwoli na wysuszenie pojazdu bez dużego wysiłku. Najlepiej nadają się ręczniki z mikrofibry, ponieważ pochłania ona zdecydowanie więcej wody niż jakikolwiek inny materiał. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni sposób szycia brzegów ręcznika do osuszania – należy wybrać taki, który został obszyty miękka lamówką lub sięgnąć po specjalną mikrofibrę.

Najlepiej unikać także tradycyjnych myjni samochodowych ze sztywnymi szczotkami, które obracając się w szybkim tempie, powodują lekkie zadrapania. Sprawiają one, że powłoka ceramiczna rozprowadzona na pojeździe zużywa się szybciej, dlatego lepiej zdecydować się na myjnie bez szczotkowe lub bezdotykowe. 

Najbezpieczniejszym sposobem usuwania rys i „zawirowań” jest polerowanie ich za pomocą odpowiedniej pasty polerskiej. Jak wspominaliśmy wcześniej, związki tnące, takie jak Nasiol CleaRub, pomagają w wyszlifowaniu zarysowanej powierzchni. Zwykłe pasty polerskie nie usuwają zarysowań, tylko pokrywają je, co może oznaczać, że po kilku dniach rysy pojawią się ponownie. 

Nawet najdrobniejsze zarysowania mają wpływ na ogólny wygląd samochodu. Podczas mycia i polerowania należy pamiętać, by używać odpowiednich narzędzi i środków czyszczących, które nie tylko zakryją rysy, ale także trwale je usuną. Tylko wtedy lakier będzie gładki, błyszczący, a tym samym będzie robił świetne wrażenie.