Zaznacz stronę
Jak przygotować auto do wiosny? O tym trzeba pamiętać!

kw. 15, 2021 | porady, pielęgnacja auta

Zima jest wymagającą porą roku dla wszystkich pojazdów. Sól i piach, którymi posypywane są ulice, mają negatywny wpływ na elementy samochodu, a odśnieżanie karoserii i skrobanie oblodzonych szyb sprawia, że na powierzchni pozostają drobne rysy. Przed sezonem wiosennym dobrze jest zadbać o stan lakieru, felg oraz elementów chromowanych tak często spotykanych obecnie na karoserii. Nie można również pominąć ważnych dla bezpieczeństwa szyb i lusterek. Jak zatem dobrze zadbać o samochód po zimie?

Dokładnie umyj samochód

Wymycie karoserii to jeden z najważniejszych etapów przygotowania samochodu do sezonu wiosennego; to ważne nie tylko ze względów estetycznych. Sól, służąca do rozpuszczania zalegającego na ulicy śniegu wnika w różne części pojazdu, powodując korozję oraz niszczenie powłok zabezpieczających.

Gdy karoseria będzie umyta, należy sprawdzić, czy pod zanieczyszczeniami nie kryją się rysy czy odpryski. Jeśli takie wystąpią, warto zastosować na przykład pastę do usuwania rys. Do usuwania głębokich oraz niewielkich zarysowań polecamy polerowanie mechaniczne, przy pomocy pasty polerskiej Nasiol CleaRub 305 oraz Nasiol CleaRub 505, które stworzy idealną bazę pod zabezpieczenie powłoką ochronną. Osoby posiadające samochody typu kabriolet powinny również pomyśleć o zabezpieczeniu materiałowego zadaszenia. Służą do tego specjalne impregnaty.

Po korekcie lakieru warto go odpowiednio zabezpieczyć przed zabrudzeniami, osadami a także nadmiernym powstawaniem mikrozarysowań. Powłoki ceramiczne Nasiol nadają niezwykły efekt hydrofobowy, a także zapewniają wyjątkową śliskość oraz połysk. To doskonała ochrona dla lakieru i elementów zewnętrznych pojazdu. 

Ważne jest wnętrze!

Po dokładnym wyczyszczeniu i impregnacji karoserii można przejść do wnętrza pojazdu. W okresie zimowym do samochodu trafia śnieg i błoto, które pozostawiają ślady przede wszystkim na dywanikach. Warto je wyprać, stosując odkurzacz ekstrakcyjny oraz nasz uniwersalny środek czyszczący Nasiol TEM APC PRO, a przed ponownym włożeniem do samochodu trzeba też dokładnie odkurzyć podłogę.

Należy również zadbać o fotele i deskę rozdzielczą. Preparatów do czyszczenia i impregnacji wnętrza jest wiele, a osoby, które będą miały problem z wyborem, mogą zdecydować się na uniwersalne środki czyszczące. Jako zabezpieczenie powierzchni plastikowych warto wybrać dressing do wnętrza w formie delikatnej powłoki, czyli Nasiol Cabin Shine, tworzący przyjemne, satynowe wykończenie.

Czas na szyby i wycieraczki

Kolejny etap to wyczyszczenie i sprawdzenie stanu szyb i wycieraczek. Okna samochodowe należy umyć z obu stron, ponieważ również wewnątrz tworzy się osad, przez który później mogą występować problemy z osadzaniem się pary wodnej. Podczas czyszczenia trzeba także zwrócić uwagę, czy na szybach nie ma zarysowań. Warto użyć też preparatów zabezpieczających przed brudem i smugami. Stosując produkty Nasiol GlasShield oraz GlasShield Wipe-On, tworzymy na powierzchni szyby niewidoczną powłokę ochronną, powodującą szybkie usuwanie wody podczas jazdy bez konieczności używania wycieraczek mechanicznych, co z kolei przekłada się na ich mniejsze zużycie. Przed aplikacją szybę należy odpowiednio oczyścić – zalecamy polerowanie przy użyciu np. tlenku ceru.

Równie istotne jest skontrolowanie wycieraczek. Zimą używa się ich bardzo często, a dodatkowo są wystawione na działanie niskich temperatur, dlatego mogą szybko się zużyć. Jeśli pióra są mocno zniszczone, najlepiej wymienić je na nowe. Zużywanie się wycieraczek można zniwelować, aplikując powłokę ceramiczną, która nie tylko chroni wycieraczki, ale również sprawia, że osad jest usuwany szybciej i bardziej skutecznie. Jeśli natomiast wycieraczki są w dobrym stanie, należy delikatnie umyć je wodą i detergentem – uważając, by nie uszkodzić piór. 

Jak przygotować opony?

Opony z zimowych na letnie zmienia się zazwyczaj, gdy temperatura powietrza osiągnie około 7-10 st. C. Zmiana opon jest istotna ze względów bezpieczeństwa, a przy okazji… pozwala zaoszczędzić kilka złotych. Dlaczego? Po pierwsze opony zimowe są wytworzone z innej mieszanki niż letnie, szybciej się rozgrzewają, a co za tym idzie – również szybciej się kruszą. Prowadzi to do nadmiernego zużycia bieżnika. Opony letnie mają większą powierzchnię i lepiej stykają się z jezdnią, pracują dużo ciszej i są lżejsze, dzięki czemu pojazd zużywa mniej paliwa. 

Aby opony wyglądały jak nowe przez długi czas, warto odpowiednio o nie zadbać. Na początek należy je dokładnie oczyścić, stosując na przykład uniwersalny Nasiol TEM APC PRO. Po dokładnym oczyszczeniu zalecamy aplikację środka do konserwacji opon (tzw. dressingu do opon) – Nasiol DetailerShine PRO, który odżywi i zabezpieczy powierzchnię opony, a także wzmocni jej kolor. Regularne stosowanie preparatu skutecznie zabezpieczy opony przed wnikaniem zabrudzeń.

Należy również wyczyścić felgi. Najlepiej użyć do tego wyłącznie specjalnych środków czyszczących, które doskonale rozpuszczają zabrudzenia nie niszcząc powierzchni. Felgi powinny być myte regularnie, ponieważ osadza się na nich pył z klocków hamulcowych, w dużym nagromadzeniu bardzo ciężko jest usunąć. Można zapobiec przywieraniu zabrudzeń, nanosząc na felgi nano powłokę ochronną jak Nasiol MetalCoat F2. Aplikacja jest niezwykle prosta a efekt kropelkowania i zabezpieczenia utrzymuje się do 6-iu miesięcy od aplikacji w jednej warstwie.

Odpowiednie przygotowanie samochodu do cieplejszego sezonu jest bardzo ważne, by móc cieszyć się bezproblemową eksploatacją i bezpieczeństwem podróżowania. Podstawowe czynności, takie jak mycie można wykonać samodzielnie. Środki do czyszczenia zewnętrznych elementów auta oraz do sprzątania wnętrza od Nasiol pozwolą na przywrócenie doskonałego efektu oczyszczenia i odświeżenia. Powłoki ceramiczne Nasiol pozwolą natomiast na zabezpieczenie poszczególnych elementów przed osadzeniem się brudu i ułatwią odprowadzenie wody.