Zaznacz stronę
Jak nałożyć powłokę ceramiczną na felgi?

lip 22, 2021 | pielęgnacja auta, porady

Powłoki ceramiczne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Zazwyczaj nano powłokami zabezpiecza się lakier, by był bardziej odporny na osadzanie się kurzu i brudu. Nie jest to jednak jedyne ich zastosowanie. Można stosować je również do zabezpieczenia felg. W jakim celu nakłada się nano ceramikę na felgi i jak to zrobić?

Czy warto używać nano powłok na felgi?

Powłoka ceramiczna będzie działać ochronnie na felgach tak samo, jak na powierzchni lakieru samochodu. Koła pojazdu są narażone na brud i kurz jeszcze bardziej niż samo nadwozie. Ze względu na bliskość do ziemi i jazdę po różnych rodzajach terenu, felgi mogą się zniszczyć, jeśli nie są zadbane. Na koła i felgi negatywnie oddziałuje także pył z hamulców. Oprócz tego również woda, śnieg i sól drogowa mogą znacznie skrócić żywotność felg. Powłoka ceramiczna nie wyeliminuje brudu całkowicie, ale zapobiegnie osadzaniu się drobinek oraz sprawi, że czyszczenie powierzchni stanie się znacznie łatwiejsze.  

Czy można samodzielnie nałożyć nano powłoki na felgi?

powłoka-ochronna-nasiol-metalcoat-f2
Nasiol MetalCoat F2 – nano ceramiczna powłoka ochronna na lakier i felgi

Istnieje wiele nano ceramicznych produktów dostępnych na rynku, a większość z nich można bardzo łatwo zastosować za pomocą specjalnego aplikatora. Jedną z

najbardziej docenianych powłok ceramicznych na felgi jest Nasiol MetalCoat F2, który charakteryzuje się bardzo prostą metodą aplikacji spray-on, polegającą na rozpylaniu preparatu na powierzchni. Następnie wystarczy wytrzeć roztwór szmatką. Doskonale sprawdzi się też Nasiol ZR53, który przy odpowiedniej pielęgnacji gwarantuje ochronę nawet do trzech lat. 

Decydując się na samodzielne nałożenie nano powłoki, należy przede wszystkim przestrzegać zasad i wytycznych producenta. Zabezpieczanie felg może być tym bardziej problematyczne, ponieważ powinno się najpierw zdemontować koła, by rozprowadzić preparat równomiernie. Osoby, które nie mają doświadczenia w tej dziedzinie, powinny zwrócić się o pomoc do specjalisty, ponieważ źle nałożona nano powłoka nie będzie spełniała swoich funkcji, a dodatkowo trudno będzie ją usunąć, aby powtórzyć cały proces. 

Jak stosować powłoki ceramiczne na felgi?

Proces nakładania powłoki ceramicznej na felgi jest możliwy do wykonania w warunkach domowych. Należy kierować się instrukcją producenta i przejść przez pięć głównych kroków:

  • zdemontuj koła – tylko tak będziesz mieć pewność, że preparat jest rozprowadzony odpowiednio na całej powierzchni,
  • dokładnie umyj koła, by pozbyć się wszystkich zalegających zanieczyszczeń, takich jak kurz czy pył hamulcowy,
  • osusz umyte elementy – najlepiej zastosować ręcznik z mikrofibry, która charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi właściwościami chłonnymi niż inne materiały. Jeśli jest taka możliwość, można użyć także sprężarki powietrza, która pozwoli na osuszenie nawet trudno dostępnych miejsc,
  • rozprowadź preparat i zostaw do wyschnięcia. Czas określony przez producenta znajduje się w załączonej instrukcji,
  • przetrzyj powierzchnię czystą szmatką.

Po nałożeniu nano powłoki trzeba zwrócić uwagę, by zabezpieczona powierzchnia pozostała sucha przez co najmniej 24 godziny. 

Powłoki ceramiczne to rozwiązanie bardzo praktyczne, zapewniające doskonałą ochronę przed niszczeniem i zabrudzeniem poszczególnych elementów pojazdu. Jest zdecydowanie lepszą opcją niż tradycyjnie używany wosk, ponieważ jest dużo trwalsza. To również wariant nieco droższy, jednak jakość jest proporcjonalna do kosztów.