Zaznacz stronę
Jak długo wytrzymuje powłoka ceramiczna?

lip 8, 2021 | pielęgnacja auta, porady

W ciągu ostatniej dekady powłoki ceramiczne zyskały na popularności. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego wosku. Charakteryzuje się większą wytrzymałością, przy okazji nadając lakierowi blasku i wydobywając głębię koloru. Nano powłoki wciąż jednak rodzą wiele pytań. Czym są powłoki ceramiczne i jak długo utrzymują się na karoserii?

Jakie zalety mają powłoki ceramiczne?

Powłoki ceramiczne wykonane przy użyciu nanotechnologii zapewniają precyzyjną i długotrwałą ochronę powierzchni. Są elastyczne i sprawdzają się na wielu powierzchniach w różnych sektorach. Nano powłoki są bardzo popularne między innymi w przemyśle samochodowym, szczególnie w zakresie ochrony lakieru. Nadają się do ochrony wielu rodzajów pojazdów: samochodów osobowych, ciężarówek, motocykli czy furgonetek. Obecnie żaden producent samochodów nie stosuje fabrycznie powłok ceramicznych opartych na nanotechnologii ani nie nakłada powłok ceramicznych na powierzchnię po nałożeniu lakieru, dlatego właściciele samochodów sami muszą zadbać o odpowiednią ochronę dla karoserii. 

Powłoki oparte na nanotechnologii istnieją po to, aby ułatwić życie użytkownikom, wydłużając żywotność produktów. Pozwalają także na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, które trzeba by przeznaczyć na częste czyszczenie i konserwację powierzchni. 

Powłoki ceramiczne w przemyśle samochodowym

Mimo, że obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na nano powłoki w różnych gałęziach przemysłu, najczęściej słyszy się o nich w zakresie zastosowania na powierzchniach pojazdów. Jednowarstwowe aplikacje nano powłokowe tworzą barierę ochronną na karoserii. Jest ona niezbędna, ponieważ lakier jest narażony na wpływ wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Najczęściej są to między innymi: promieniowanie ultrafioletowe, kwaśne deszcze, naturalny kurz, sól drogowa, lód i mróz, zmiany temperatur czy ostre kamienne odpryski. Na świecie jest jedynie kilku producentów powłok, którzy wykorzystują potencjał nanotechnologii. Jednym z nich jest firma Nasiol.

Jak długo powłoka ceramiczna utrzymuje się na powierzchni?

Nasiol Cleanion PRO – mocno skoncentrowana, zasadowa piana aktywna
Mocno tnąca pasta polerska - Nasiol CleaRub 305
Nasiol CleaRub 305 mocno tnąca pasta polerska, cutting

Długość ochrony zależy od jakości preparatu oraz tego, czy powierzchnia została wcześniej odpowiednio przygotowana. Na przykład oferowane przez Nasiol powłoki ZR53 i NL272zapewniają ochronę lakieru w zakresie od 3 do 5 lat. Tradycyjnie stosowany wosk nie zapewnia takiego poziomu ochrony, jak nano powłoka. Oprócz tego powłoka woskowa utrzymuje się kilka tygodni, po czym niezbędne jest ponowne nałożenie warstwy ochronnej. 

By powłoka ceramiczna utrzymywała się dłużej, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przed położeniem powłoki samochód musi być dokładnie umyty przeznaczonym do tego szamponem (na przykład przy użyciu piany aktywnej Nasiol Cleanion PRO), następnie należy pozbyć się wszelkich rys i zagłębień na lakierze poprzez polerowanie (dobrze sprawdzi się pasta polerska CleaRub 305). Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nałożyć powłokę ceramiczną. Trzeba pamiętać także, aby unikać myjni automatycznych ze sztywnymi szczotkami. Lepiej zdecydować się na myjnie bez szczotkową lub bezdotykową, ponieważ te nie powodują ubytków i mikro rys w lakierze. 

Powłoki ceramiczne to doskonałe rozwiązanie do skutecznej ochrony karoserii. Zabezpieczają powierzchnię lepiej niż stosowany od lat wosk, a dodatkowo utrzymują się na lakierze zdecydowanie dłużej, co pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Przy wyborze należy pamiętać jednak, by stosować jedynie preparaty proponowane przez sprawdzonych producentów.