Zaznacz stronę
Jak dbać o skórzane siedzenia?

gru 9, 2021 | pielęgnacja auta, porady

Skórzane obicia foteli samochodowych kojarzą się z luksusem. Ich pielęgnacja nie jest procesem skomplikowanym, jednak nie można z niej rezygnować, ponieważ bez odpowiedniej konserwacji skórzane elementy bardzo szybko stracą stylowy wygląd. Z pomocą przychodzi nanotechnologia. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o skórzaną tapicerkę.

Tapicerka skórzana – wady i zalety

Dużą zaletą tapicerki skórzanej jest trwałość. Nawet w przypadku, gdy ulegnie częściowemu zniszczeniu, bardzo łatwo można ją naprawić – zdecydowanie łatwiej niż w przypadku innych materiałów. Skóra charakteryzuje się dużą elastycznością i jest materiałem oddychającym, co czyni go niemal idealnym rozwiązaniem do pokrycia foteli samochodowych. Skóra wygląda bardzo stylowo i dodaje prestiżu.

Niestety materiał posiada też kilka wad. Do marszczeń bardzo łatwo mogą dostać się drobinki piasku, które mają bardzo szkodliwy wpływ na jakość materiału – prowadzą do strzępienia, pękania i powstawania przetarć, przyczyniając się do pogorszenia wyglądu całej tapicerki. Skóra ma skłonność do wchłaniania wilgoci, w tym potu. To powoduje, że rozgrzane siedzisko może odbarwiać się od ubrań. Szczególnie niebezpiecznymi materiałami dla skóry są jeans i ortalion. 

Jak czyścić skórzaną tapicerkę?

Przyjmuje się, że zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzać raz na trzy miesiące. Na szczęście – proces czyszczenia skórzanej tapicerki nie jest zbyt skomplikowany. Na początku trzeba upewnić się, czy skóra jest naturalna (porowata lub typu nubuk), ponieważ syntetyczne materiały wymagają odmiennych środków do pielęgnacji. 

Pierwszym etapem jest odkurzanie. Można to zrobić za pomocą domowego odkurzacza lub urządzeniami dostępnymi na większości stacji benzynowych. Proces jest bardzo istotny, ponieważ pozwala na usunięcie piasku, okruszków i innych ostrych drobinek, które mogą niszczyć materiał. Trzeba zrobić to bardzo dokładnie, dlatego najlepiej, jeśli odkurzacz będzie wyposażony w wąską ssawkę szczelinową, która pozwoli na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Wstępne czyszczenie należy wykonać przy użyciu czystej wody, uważając, by dobrze wykręcić ręcznik, ponieważ nadmiar wody może szkodzić skórze. Do mycia skórzanych elementów nie powinno się stosować zwykłego mydła. W przypadku większych zabrudzeń należy sięgnąć po dedykowane środki czyszczące. Kolejny krok to czyszczenie właściwe – stosuje się do tego specjalne preparaty, które najpierw należy nanieść na ściereczkę z mikrofibry, a dopiero później rozprowadzić na tapicerce. Nie można doprowadzić do wyschnięcia detergentów na powierzchni skóry, ponieważ efekt będzie przeciwny do zamierzonego.

Jak chronić skórzaną tapicerkę?

Nasiol LeatherBoost - trwała powłoka ochronna na tapicerkę skórzaną oraz eko skórę
Nasiol LeatherBoost – trwała powłoka ochronna na tapicerkę skórzaną oraz eko skórę

Pomocą w pielęgnacji skórzanych foteli są produkty oparte na nanotechnologii. Firma Nasiol proponuje trwałą powłokę ochronną LeatherBoost – niezawodny protektor skóry i przydatny środek pielęgnacyjny. Jak działa? LeatherBoost chroni tapicerkę przed odbarwieniami czy plamami z oleju lub słodkich napojów, a także szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego oraz zarysowaniami. Doskonale sprawdzi się zarówno na skórze naturalnej, jaki i syntetycznej. Jest bardzo funkcjonalny – można go używać nie tylko do pielęgnacji skórzanych foteli samochodowych, ale również każdego skórzanego przedmiotu, na przykład kanap, toreb, kurtek czy butów. Przy odpowiedniej aplikacji i pielęgnacji Nasiol LeatherBoost zapewnia ochronę, nawet do dziesięciu miesięcy.

Jak nałożyć nano powłokę na skórzaną tapicerkę?

Proces nakładania powłoki ochronnej na skórę nie jest skomplikowany, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach – preparat powinno się stosować w miejscu dobrze wentylowanym, ponieważ długotrwałe wdychanie chemii może mieć negatywny wpływ na organizm. Należy także chronić dłonie gumowymi rękawicami. Po nałożeniu powłoki za pomocą specjalnego aplikatora dołączonego do zestawu powinno się pozostawić tapicerkę do wyschnięcia na co najmniej 12 godzin. Jeśli powłoka ochronna została przypadkowo nałożona na powierzchnię nieskórzaną, należy ją natychmiast zetrzeć czystą i niestrzępiącą się ściereczką z mikrofibry.

Powłoka ochronna na skórzane siedzenia to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą, by materiał cieszył się większą odpornością na czynniki zewnętrzne. Dodatkowa ochrona pozwoli na utrzymanie stylowego wyglądu wnętrza samochodu przez długi czas.