Zaznacz stronę
Jak dbać o skórzane fotele samochodowe?

lis 25, 2021 | pielęgnacja auta, porady

Jaki materiał obicia fotela samochodowego będzie wyglądać bardziej luksusowo niż skóra? Odpowiedź jest oczywista – żaden inny! Nawet tańsze modele skóry z reguły wyglądają lepiej niż jakakolwiek tapicerka materiałowa, jednak tylko pod jednym warunkiem – musi być odpowiednio pielęgnowana. Skóra jest materiałem szlachetnym i wymaga specjalnego traktowania. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak odpowiednio czyścić i pielęgnować skórzane fotele samochodowe.

Skórzane fotele samochodowe – czy warto?

Wnętrze samochodu wykończone skórą to synonim prestiżu i luksusu. Skóra jest materiałem bardzo wytrzymałym, a dodatkowo – jeśli ulegnie uszkodzeniu – bezproblemowo można ją naprawić i przywrócić jej dawny blask. Charakteryzuje się dobrym przepuszczaniem powietrza. Ma jednak kilka wad. Małe rysy i pęknięcia mogą tworzyć się nawet pod wpływem drobinek piasku i okruszków. Dobrze wchłania wilgoć, w tym pot, co może powodować, że podczas dłuższej podróży lub w trakcie cieplejszych dni skóra będzie odbarwiać się od ubrań. Materiał pochłania barwniki przede wszystkim z jeansu i ortalionu.

Jak czyścić skórzane fotele samochodowe?

Nano powłoki doskonale chronią materiał przed zabrudzeniami i zniszczeniem, jednak nawet stosowanie środków ochronnych opartych na nanotechnologii nie zwalnia użytkowników samochodu z konieczności dbania o skórzane powierzchnie. Przed przystąpieniem do czyszczenia trzeba zorientować się, czy fotele są pokryte skórą naturalną czy syntetyczną, ponieważ oba materiały wymagają innego traktowania.

Pierwszym krokiem podczas czyszczenia skórzanych foteli samochodowych jest odkurzanie. Można użyć odkurzacza domowego lub odkurzaczy samochodowych, które są dostępne na wielu stacjach benzynowych. Najlepiej, jeśli urządzenie będzie wyposażone w wąską ssawkę szczelinową. Dzięki temu można dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, takich jak połączenie siedziska z oparciem. Należy zwrócić uwagę, czy na powierzchni skóry nie ma żadnych zadziorów i niedoskonałości. Jeśli tapicerka jest uszkodzona, trzeba najpierw użyć papieru ściernego o wysokiej ziarnistości i dokładnie zeszlifować nierówności oraz usunąć wszelkie drobiny piasku, okruszki i inne małe elementy, które mogą powodować szybsze niszczenie materiału.

Następnie można przystąpić do wstępnego czyszczenia. Najczęściej do czyszczenia skórzanych foteli samochodowych wystarczy miękka, czysta szmatka – najlepiej biała, aby zminimalizować zagrożenie odbarwienia – i ciepła woda. Nie powinno się używać zbyt dużej ilości wody, ponieważ nadmierne namoczenie materiału może uszkodzić piankę znajdującą się wewnątrz fotela.

Fotelom pokrytym nano powłoką zazwyczaj te dwa kroki wystarczą do wyczyszczenia i odświeżenia skóry. W przypadku, gdy fotele nie miały dodatkowej ochrony, a sama woda nie radzi sobie z zabrudzeniami, należy użyć delikatnych środków czyszczących. Warto najpierw sprawdzić w małym, niewidocznym miejscu, czy detergent nie wpływa negatywnie na strukturę lub kolor materiału. Nie powinno się przesadzać z ilością preparatu – zazwyczaj wystarczy wyłącznie kilka kropel. Należy pilnować, by detergent nie zaschnął ma powierzchni materiału, ponieważ doprowadzi to do przebarwień i niszczenia skóry.

Jak chronić skórzane fotele samochodowe?

Nasiol LeatherBoost - trwała powłoka ochronna na tapicerkę skórzaną oraz eko skórę
Nasiol LeatherBoost – trwała powłoka ochronna na tapicerkę skórzaną oraz eko skórę

Oprócz regularnego czyszczenia i konserwacji, warto pomyśleć o dodatkowej ochronie materiału. Firma Nasiol proponuje innowacyjne preparaty oparte na nanotechnologii. Nasiol LeatherBoost doskonale sprawdzi się jako powłoka ochronna oraz środek pielęgnacyjny. Stanowi zabezpieczenie przed wszelkimi plamami, odbarwieniami, zarysowaniami oraz działaniem promieni ultrafioletowych. Można stosować go do skóry naturalnej oraz syntetycznej. Nasiol LeatherBoost sprawdzi się nie tylko jako środek do foteli samochodowych, ale również do innych przedmiotów ze skóry – kurtek, butów, torebek czy kanap. Preparat zapewnia ochronę materiału do dziesięciu miesięcy. 

Pielęgnacja skórzanych siedzeń to kompleksowy zabieg, który obejmuje odkurzanie i stosowanie wysokiej jakości środków do czyszczenia i pielęgnacji. Na szczęście przemysł nie stoi w miejscu, a nowe, oparte na nanotechnologii środki do pielęgnacji skóry samochodowej znacznie upraszczają proces konserwacji. Na utrzymanie materiału w dobrym stanie trzeba przeznaczyć nieco czasu, jednak efekt jest tego wart.