Zaznacz stronę
Jak dbać o czystość w domu w trakcie pandemii koronawirusa?

paź 14, 2021 | porady, pielęgnacja auta

Pandemia koronawirusa jest tematem, który zajmuje ludzi na całym świecie. W tym szczególnie trudnym czasie ważne jest dbanie o higienę oraz dezynfekcję przedmiotów codziennego użytku i przestrzeni, w której przebywa się na co dzień. Mimo że zabezpieczenie się przed zakażeniem wydaje się dość proste poprzez odpowiednie sprzątanie, warto zastosować się do kilku wskazówek, które pomogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w miejscu, w którym spędza się większość czasu – w domu. 

Na co zwrócić uwagę podczas sprzątania domu?

Dla wielu osób sprzątanie domu ogranicza się do odkurzania podłóg i starcia kurzu z mebli. W dobie pandemii należy jednak przyłożyć szczególną wagę do dokładnego sprzątania całego mieszkania. Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby sprzątać wszystkie zakątki, a nie tylko te pomieszczenia, w których spędza się najwięcej czasu. By zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów nie potrzeba specjalnych sprzętów i preparatów. COVID-19 należy do grupy wirusów osłonkowych, więc można go zniszczyć przy pomocy zwykłej chemii gospodarczej. Według badań może on utrzymywać się na płaskich płaszczyznach od kilku godzin do kilkunastu dni. Najważniejsze jest więc, aby nie pomijać żadnego miejsca, w którym mogłyby zagnieździć się drobnoustroje. 

Kilka kroków skutecznego sprzątania

Nasiol Clean - uniwersalny środek czyszczący o działaniu odtłuszczającym
Nasiol Clean – uniwersalny środek czyszczący o działaniu odtłuszczającym

Sprzątanie domu może wydawać się czynnością nieskomplikowaną, jednak – by było skuteczne – należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Mowa tutaj między innymi o noszeniu rękawiczek ochronnych, które zapobiegają roznoszeniu się wirusa oraz chronią przed szkodliwym działaniem środków chemicznych. Drugą kwestia jest wybór odpowiednich preparatów. W Internecie można znaleźć wiele informacji, mówiących o tym, że do zwalczania koronawirusa najlepiej używać środków na bazie alkoholu. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się choćby mieszanka wybielacza i wody. 

Wirus może znajdować się na każdej powierzchni, nie warto zastanawiać się, czy dany przedmiot jest lub nie jest skażony. Powinno się wyczyścić wszystkie części domu – od drzwi lodówki po pilota do telewizora. 

Jak zapobiegać osadzaniu się wirusów?

Nasiol Home Shine - nano powłoka do powierzchni szklanych i ceramicznych
Nasiol Home Shine – nano powłoka do powierzchni szklanych i ceramicznych

Istnieje kilka metod zapobiegania powstawaniu i rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów wywołujących zakażenia. Jednym z rozwiązań, które zyskało sławę na przestrzeni ostatnich lat jest używanie produktów opartych na nanotechnologii w codziennej pielęgnacji domu. Innym obiecującym procesem zapobiegania mikrobom jest stosowanie powłok antybakteryjnych. Jako jeden z pięciu producentów nano powłok, Dział Badań i Rozwoju firmy Nasiol opracowuje i testuje nowe, skuteczniejsze sposoby tworzenia formuł antybakteryjnych, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów.

Równie istotna w walce z wirusami jest zmiana codziennych nawyków. Przede wszystkim powinno się często myć ręce. Cały proces powinien trwać około 20 sekund. Ważne jest także utrzymywanie prawidłowej, zbilansowanej diety. Czynnikami, które mogą obniżać oporność jest brak snu oraz przewlekły stres. 

Utrzymywanie czystości w przestrzeniach, w których najczęściej się przebywa oraz dokładna dezynfekcja to niezbędne dobre nawyki w dobie pandemii. Tylko dzięki zmianie codziennych przyzwyczajeń i dbałości o higienę osobistą można zwalczyć szkodliwe drobnoustroje, które prowadzą do rozwoju chorób.