Zaznacz stronę
Jak czyścić i chronić ubrania przed zarazkami?

cze 24, 2021 | porady

Pandemia koronawirusa sprawiła, że ludzie zaczęli obawiać się wirusów, ale jednocześnie bardziej zwracają też uwagę na ochronę zdrowia i dezynfekcję. Istotne stało się dokładne sprzątanie mieszkania, czyszczenie telefonów komórkowych, a nawet produktów spożywczych przyniesionych ze sklepu. Równie ważna jest dezynfekcja ubrań, ponieważ i na nich mogą przenosić się wirusy. Jak chronić się przed zakażeniem? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów?

Zalecenia ekspertów obejmują dokładne mycie rąk przez co najmniej 20 sekund, utrzymywanie dystansu społecznego (co najmniej 1,5 metra) oraz noszenie masek i innego sprzętu ochronnego. Jak pokazują badania, koronawirusy mogą utrzymywać się na powierzchniach płaskich od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Zależy to od typu powierzchni, temperatury i poziomu wilgotności. W domu należy skupić uwagę przede wszystkim na łazience (dezynfekcji powinno poddawać się m.in. kabinę prysznicową, kran, wannę, umywalkę i płytki), kuchni (blat, kran, zlew, lodówka, szafki), sypialni (łóżko, klamki, zaleca się także zmianę pościeli co 2-3 tygodnie) oraz na pokoju gościnnym (półki i szafki, włączniki światła, kontakty i inne często dotykane przedmioty). 

Podczas walki z wirusami należy też pomyśleć o zmianie codziennych nawyków. Bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej, zbilansowanej diety oraz powstrzymywanie się przed stosowaniem wszelkich używek. Odporność mogą osłabiać także niedobór snu oraz przewlekły stres. 

Czy koronawirus może przenosić się na ubraniach?

Nawet w czasach pandemii niemożliwe jest całkowite zamknięcie się domu. Wciąż istnieje duża liczba osób, które wychodzą na zewnątrz, by pójść na przykład do pracy czy na zakupy. Oczywistym jest -przynajmniej w większości domów – że po powrocie należy zdjąć ubrania i natychmiast je uprać. Dla niektórych może to brzmieć jak dziwna praktyka, jednak to dobre rozwiązanie, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i pozostałym domownikom. Według badań koronawirusy mogą zagnieździć się w tkaninach i przetrwać w tych warunkach nawet kilka dni. 

Jak prawidłowo zdezynfekować odzież?

Większość ekspertów zgadza się co do jednego – aby wyeliminować potencjalnego wirusa, należy prać ubrania w wysokich temperaturach. Koronawirus należy do grupy wirusów osłonkowych, więc do prania można stosować detergenty, których używa się na co dzień. Podczas ładowania pralki warto jednak zabezpieczyć dłonie rękawicami, a także zasłonić twarz maską. 

Na razie nie istnieje produkt, który chroniłby ubrania przed osadzaniem się wirusów na tkaninach. Rozwiązaniem w walce z niewidzialnym wrogiem może być zastosowanie nanotechnologii. Jednym z pięciu zespołów badaczy na świecie, które pracują nad stworzeniem takiego preparatu jest firma Nasiol. Jej inżynierowie kontynuują badania w dziedzinie środków przeciwdrobnoustrojowych, aby opracować formułę, która ostatecznie pomogłaby zabijać mikroorganizmy zagrażające zdrowiu. Celem badań jest preparat, który będzie tworzył warstwę ochronną na powierzchniach w domach i samochodach, a także na urządzeniach elektronicznych i ubraniach. 

Obecna sytuacja na świecie wymusiła większe zainteresowanie utrzymywaniem czystości oraz dezynfekcją przedmiotów codziennego użytku. To niezbędne, by prawidłowo chronić siebie, członków rodziny oraz przyjaciół przed zakażeniem. Choć niektórzy mogą uważać takie praktyki za niepotrzebne, dezynfekcja i czyszczenie przestrzeni, w której się przebywa, nie jest wygórowaną ceną, którą należy zapłacić za zdrowie i poczucie bezpieczeństwa najbliższych.