Zaznacz stronę
Jak chronić felgi samochodowe przed brudem?

wrz 30, 2021 | pielęgnacja auta, porady

Felgi samochodowe są najpopularniejszym elementem tuningowanym w samochodach. Mogą one całkowicie zmienić wygląd pojazdu, ale jeśli wyglądają na zaniedbane i brudne, nie będą robiły dobrego wrażenia. Jakich preparatów używać do czyszczenia i zabezpieczenia felg? Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą w odpowiedniej konserwacji felg samochodowych.

Jak często powinno się myć felgi i jakich preparatów używać?

Zazwyczaj użytkownicy samochodów wychodzą z założenia, że do wyczyszczenia felg wystarczy woda pod wysokim ciśnieniem, bez używania jakichkolwiek środków do mycia. Większość felg pokryta jest lakierem proszkowym, który charakteryzuje się dużą odpornością na zanieczyszczenia, jednak również i w tym przypadku należy pamiętać o regularnym czyszczeniu. Zaleca się mycie felg raz w tygodniu, ponieważ burd zalegający zbyt długo będzie trudny do usunięcia. 

Również zakup preparatów powinien być dobrze przemyślany. Podczas wyboru środków czyszczących nie powinno się kierować ceną – tanie preparaty często zawierają roztwory kwasowe, które dobrze radzą sobie z zabrudzeniami, jednak powodują, że na częściach nielakierowanych (hamulcach czy podwoziu) szybciej pojawia się korozja. Środki zasadowe z kolei nie powodują korozji, ale oprócz brudu usuwają także warstwę wosku, którą może być zabezpieczony lakier. Idealnym rozwiązaniem będzie roztwór o neutralnym pH. Inaczej wygląda czyszczenie powierzchni zabezpieczonych powłoką ceramiczną. W tym przypadku warto zdecydować się na przykład na pianę aktywną Nasiol Cleanion PRO, która skutecznie usuwa zabrudzenia, jednocześnie nie naruszając warstwy ochronnej. 

Jak prawidłowo wyczyścić felgi?

Przed przystąpieniem do czyszczenia należy upewnić się, że koło jest chłodne. Pierwszym krokiem jest spryskanie felg środkiem czyszczącym, następnie przetarcie ich miękką gąbką, rękawicą lub szczotką. Raczej powinno się unikać twardych gąbek, ponieważ mogą powodować rysy na lakierze. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc można wykorzystać na przykład prędzej detailingowy. Kolejny etap to spłukanie preparatu za pomocą myjki ciśnieniowej lub po prostu dużej ilości wody. Zaschnięcie preparatu może prowadzić do powstawania nieestetycznie wyglądającego nalotu. Na końcu należy dokładnie wysuszyć felgi -można użyć do tego ściereczki z mikrofibry, która wchłania wodę lepiej niż jakikolwiek inny materiał. 

Jak zabezpieczyć felgi?

powłoka-ochronna-nasiol-metalcoat-f2
Nasiol MetalCoat F2 – nano ceramiczna powłoka ochronna na lakier i felgi

Po całkowitym wyschnięciu felg można przystąpić do nakładania powłoki ceramicznej w spreju. Dobrym wyborem będzie proponowany przez firmę Nasiol MetalCoat F2. Jest on bardzo prosty w użyciu – wystarczy spryskać felgi, a następnie odczekać określony w instrukcji czas i wytrzeć pozostałości ściereczką. Zaaplikowanie nano powłoki zagwarantuje, że lakier będzie mniej podatny na zarysowania oraz zabrudzenia. 

Powłoka ceramiczna ułatwia także czyszczenie i nadaje felgom połysku, dzięki czemu zawsze będą się świetnie prezentowały. Oprócz tego ma silne właściwości hydrofobowe, które sprawiają, że woda szybciej spływa i nie osadza się na lakierze. Wielu kierowców do zabezpieczenia felg stosuje wosk, jednak ma on gorsze właściwości ochronne, a dodatkowo utrzymuje się na powierzchni lakieru jedynie kilka tygodni. 

Koła samochodowe są ciągle wystawione na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych – wody, błota czy pyłu hamulcowego. Jednocześnie są jednym z elementów, który jako pierwszy rzuca się w oczy, dlatego tak istotne jest, by dbać o utrzymywanie ich w czystości. Pomoże w tym zaaplikowanie trwałej powłoki ceramicznej, która będzie chronić felgi – nawet przez kilka lat.