Zaznacz stronę
Do czego służy powłoka ceramiczna?

maj 27, 2021 | porady, pielęgnacja auta

Lakier samochodowy jest narażony na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Może to być promieniowanie UV, ptasie odchody, sól drogowa, mocna chemia, niewłaściwa pielęgnacja, itp. Dlatego tak ważne jest, by dobrze zabezpieczyć powierzchnię lakieru. Jednym z najlepszych sposobów jest pokrycie pojazdu powłoką ceramiczną. Do czego ona służy i jakie ma zalety?

Powłoka ceramiczna – co to jest?

Powłoka ceramiczna jest przezroczystym płynnym polimerem, który łączy się z lakierem na powierzchni pojazdu. Istnieje kilka innych nazw, pod którymi można ją spotkać. Najbardziej znane to nano powłoka i nano ceramika.

Powłokę ceramiczną można stosować do wielu typów pojazdów: samochodów osobowych czy dostawczych, a także do motocykli. Jest odpowiednia zarówno dla starszych, jak i nowszych modeli pojazdów. 

Do czego służy powłoka ceramiczna?

Celem zastosowania powłoki ceramicznej jest ochrona fabrycznego lakieru pojazdu. Niewłaściwe obchodzenie się z lakierem, czy wymienione wcześniej czynniki zewnętrze, bardzo szybko reagują z lakierem, dlatego z pomocą przychodzi dodatkowa nano ochrona.  Powłoka ceramiczna jest również pomocna w walce z korozją, którą może powodować sól drogowa, używana zimą do roztapiania śniegu. Oprócz ochrony powierzchni pojazdu przed szkodliwymi zanieczyszczeniami, nano powłoka zapewnia również doskonały połysk i ożywia kolor lakieru.

Prawidłowa aplikacja nano ceramiki, pozwala także na szybsze i łatwiejsze czyszczenie powierzchni, bez konieczności używania szczotek czy specjalnych detergentów. Tworzy ona gładką powierzchnię na warstwie lakieru, odpychającą brud, wodę i kurz – sprawiającą, że lakier nie jest narażony na dodatkowe uszkodzenia, które mogą powstawać podczas mycia czy polerowania samochodu.

Powłoka ceramiczna czy wosk – co wybrać?

Wciąż często wybiera się wosk zamiast powłoki ceramicznej. Istnieje jednak kilka aspektów, które sprawiają, że nano powłoka zyskuje przewagę nad tradycyjnymi metodami – jest przede wszystkim trwalsza. Tradycyjny wosk działa około pięciu tygodni, podczas gdy nano powłoka (na przykład Nasiol ZR53 i NL272) będzie chronić pojazd nawet do pięciu lat. Powłoki ceramiczne są nieco droższe, jednak na dłuższą metę to oznaczają oszczędność, ponieważ nakłada się ją raz na kilka lat, a wosk – zazwyczaj raz w miesiącu. Dodatkowo, nano ceramika posiada lepsze właściwości ochronne, dzięki temu, że nie ściera się tak szybko jak tradycyjny wosk, a lakier cały czas jest błyszczący. 

powłoka-ochronna-nasiol-metalcoat-f2
Nasiol MetalCoat F2 – nano ceramiczna powłoka ochronna na lakier i felgi
Nasiol-NL272-5-o-letnia-nanowarstwowa-powłoka-ceramiczna-9H
Nasiol NL272 – 5-o letnia nanowarstwowa powłoka ceramiczna 9H
Nasiol ZR53 - 3 letnia powłoka nano ceramiczna do lakieru, twardość 9H
Powłoka ceramiczna Nasiol Nasiol ZR53 – 3 letnia powłoka nano ceramiczna do lakieru

Podczas wyboru powłoki ceramicznej należy sprawdzić, czy marka sama wytwarza produkt, czy też kupuje go od kogoś innego. Jeśli to możliwe, najlepiej kupić powłokę bezpośrednio od producenta, aby nie tracić na jakości. Przykładem jakościowego produktu są preparaty Nasiol – producenta specjalizującego się w tworzeniu nano powłok.