Zaznacz stronę
Czy warto chronić lakier samochodowy?

cze 10, 2021 | porady, pielęgnacja auta

Niezależnie od marki i modelu samochodu oraz jego daty produkcji, lakier stale narażony jest na negatywne czynniki zewnętrzne. Najczęściej przyczyną jego niszczenia są nieumyte owady po długiej trasie, ptasie odchody pozostawione na wiele dni na słońcu czy mycie nagrzanej karoserii pojazdu mocną chemią. Nawet najdrobniejsze defekty, których nie widać na pierwszy rzut oka, wpływają na wygląd całego pojazdu. Dlaczego warto dodatkowo zabezpieczyć lakier samochodowy i jak to zrobić? Oto kilka praktycznych podpowiedzi. 

Najczęstsze przyczyny powstawania defektów lakieru

Defekty na lakierze mogą powstawać na wiele sposobów. Większość wiąże się z niewiedzą wśród kierowców o podatności współczesnych lakierów na czynniki, z którym codziennie styka się pojazd.  Do najczęstszych przyczyn powstawania defektów lakieru należą: 

  • Nieumyte owady po długiej trasie – wydzielają kwas, który wchodzi w reakcję z lakierem. Powoduje nieodwracalne zmiany struktury, mikropęknięcia, ślady na znacznej grubości powierzchni.
  • Ptasie odchody – szybko reagują z lakierem powodując uszkodzenia i ubytki w bardzo krótkim okresie.
  • Niewłaściwa pielęgnacja – zarówno mocna chemia, jak i kiepskiej jakości akcesoria sprawiają, że w lakierze powstają mikropęknięcia. Myjnie automatyczne szczotkowe natomiast dosłownie go degradują.
  • Sól drogowa – powoduje korozję. 
  • Film drogowy – zbiór substancji organicznych i nieorganicznych, obserwowany na karoserii jako delikatny nalot, którego nie sposób zmyć podczas samego płukania, bez mycia ręcznego właściwego (np. rękawicą z mikrofibry). Wżera się w lakier, osłabiając jego właściwości, takie jak połysk.

Dlaczego powinno się zabezpieczać lakier samochodowy?

Jeżeli pragniesz, aby pojazd – mimo upływu czasu – prezentował się jak najlepiej, należy odpowiednio o niego zadbać. Lakiery w nowych pojazdach charakteryzują się bardzo cienką warstwą, której wielkość to niekiedy jedynie 60 mikronów.  Wiele czynników może nieodwracalnie pozostawić na nich nieprzyjemne ślad bądź defekty. Po procesie zabezpieczenia pojazdu znacznie zmniejsza się ryzyko powstania ubytków, zmniejszających walory estetyczne pojazdu. Dodatkowo zabezpieczona powierzchnia cechuje się wysoką hydrofobowością, dzięki czemu pielęgnacja jest znacznie ułatwiona. 

Jak najlepiej zabezpieczyć powierzchnię karoserii?

Przez długie lata najpopularniejszym rozwiązaniem na zabezpieczenie lakieru było użycie wosku. Obecnie coraz częściej stosuje się powłoki ceramiczne. Zapewniają one lepszą ochronę i powodują, że woda szybciej spływa z powierzchni samochodu oraz nadają karoserii połysku, wydobywając głębię koloru. Chronią także przed działaniem kwaśnego deszczu i promieniowaniem ultrafioletowym. Prawidłowa aplikacja nano powłoki zapewnia też szybsze i łatwiejsze czyszczenie, bez konieczności używania specjalnych preparatów. Wynika to z faktu, że nano ceramika tworzy na powierzchni lakieru gładką warstwę odpychającą brud i wodę. Dodatkowo utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż wosk, który należy nakładać co około 3 miesiące, w zależności od produktu.  W większości przypadków powłoka ceramiczna, zwana również nano powłoką lub nano ceramiką, jak ZR53 lub NL272 firmy Nasiol, zapewnia minimum 3 lata ochrony i połysku.

Nasiol ZR53 - 3 letnia powłoka nano ceramiczna do lakieru, twardość 9H
Powłoka ceramiczna Nasiol Nasiol ZR53 – 3 letnia powłoka nano ceramiczna do lakieru

Powłoki ceramiczne nadają się do ochrony zarówno samochodów osobowych, jak i motocykli oraz samochodów ciężarowych.

Jak nałożyć nano powłokę na karoserię?

Powłokę ceramiczną można nałożyć samodzielnie w warunkach domowych bądź w profesjonalnym punkcie aplikacyjnym. Aby prawidłowo przeprowadzić aplikację, należy zadbać o odpowiednie warunki:

  • pomieszczenie musi być zamknięte oraz dobrze wentylowane (nie aplikujemy na świeżym powietrzu!),
  • wilgotność powietrza powinna wynosić poniżej 60%, a zakres temperatur od 15 do 30 stopni Celsjusza,
  • brak ekspozycji na promienie słoneczne;

Pierwszym krokiem będzie dokładne umycie samochodu przeznaczonymi do tego detergentami, na przykład szamponem samochodowym Nasiol Cleanion Pro. Następnie należy osuszyć powierzchnię. Można użyć do tego ręczników z mikrofibry, która wchłania wodę zdecydowanie lepiej niż inne materiały. Kolejnym krokiem będzie proces dekontaminacji lakieru, czyli usuwania pyłów metalicznych i smolistych, z pomocą dedykowanych środków. Aby doszczętnie usunąć zanieczyszczenia lakieru należy użyć glinki, która usuwa nawet najcięższe zabrudzenia z porów lakieru. Po tym etapie należy ponownie umyć powierzchnię. 

Tak przygotowany pojazd gotowy jest do kolejnego bardzo ważnego kroku jakim jest polerowanie lakieru. Używa się do tego maszyny polerskiej wraz z padem/gąbką polerską oraz pasty do polerowania. Jej wybór jest podyktowany stanem lakieru. W przypadku lakierów mocno zniszczonych, doskonale sprawdzi się mocno tnąca pasta polerska Nasiol Clearub 305. Do wykończenia na wysoki połysk w kolejnym etapie idealnie posłuży Nasiol Clearub 505. Kiedy ma się do czynienia z lakierami z lekkimi defektami, wystarczy jedynie lekko ścierna pasta finiszowa Nasiol Clearub 505. Następnie odtłuszcza się powierzchnię, dedykowanym środkiem odtłuszczającym którym może być Nasiol Clean. 

Na tak przygotowaną powierzchnię można już nałożyć nano powłokę, postępując zgodnie z instrukcją załączoną przez producenta. Zazwyczaj nakłada się ją na wybrany obszar, odczekuje określony czas (do kilkunastu sekund) oraz przeciera jej pozostałości mikrofibrą. Trzeba zwrócić uwagę, by nie pominąć żadnego fragmentu karoserii, ponieważ lakier będzie wyglądał nieestetycznie, a powłoka nie będzie spełniała swoich funkcji. 

Fabryczny lakier samochodowy nie jest zbyt odporny na uszkodzenia, dlatego ważne jest, by zastosować dodatkowe zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Doskonale nadają się do tego powłoki ceramiczne Nasiol, które zapewniają ochronę oraz estetyczny wygląd lakieru przez długie lata. 

Nasiol-Cleanion PRO-mocno-skoncentrowana-zasadowa-piana-aktywna
Nasiol Cleanion PRO – mocno skoncentrowana, zasadowa piana aktywna
Mocno tnąca pasta polerska - Nasiol CleaRub 305
Nasiol CleaRub 305 mocno tnąca pasta polerska, cutting