Zaznacz stronę
Czy powłoka ceramiczna wypełnia rysy na lakierze?

wrz 2, 2021 | porady, pielęgnacja auta

Początkujący entuzjaści detailingu, którzy decydują się na pracę nad swoimi pojazdami w celu zabezpieczenia lakieru, często zapominają o tym, że na karoserii może już znajdować się kilka płytszych lub głębszych rys. Aby uzyskać najlepszą ochronę przed zarysowaniami, należy zainwestować nieco więcej pieniędzy w inne rozwiązanie niż tradycyjny wosk, gdyż związki woskowe nie zapewniają tak dobrej ochrony, jak powłoki ceramiczne. O czym trzeba pamiętać, decydując się na aplikację nano powłoki ?

Wymazać przeszłość, czyli jak usunąć rysy z karoserii?

Przed przystąpieniem do aplikacji powłoki ceramicznej trzeba wziąć pod uwagę, że na lakierze mogą już znajdować się zarysowania. Niektóre rysy są widoczne z daleka, inne są na tyle cienkie, że nie widać ich na pierwszy rzut oka, jednak mają wpływ na wygląd całego samochodu. 

Powłoka ceramiczna będzie chroniła przed powstawaniem nowych zadrapań, jednak by prawidłowo przeprowadzić aplikację, należy najpierw pozbyć się rys, które powstały wcześniej. Można to zrobić za pomocą maszyny polerskiej i odpowiednich preparatów. Dobrze sprawdzi się wykończeniowa pasta polerska Nasiol CleaRub 505 lub mocno tnąca Nasiol CleaRub 305 – wybór zależy od głębokości zarysowań. Zwykłe preparaty posiadają w składzie wypełniacze silikonowe, więc jedynie zakrywają rysy, ale nie usuwają ich. Użycie takich środków może doprowadzić do tego, że rysy po kilku dniach będą znowu widoczne. Osoby, które nie mają doświadczenia w takich czynnościach, powinny zwrócić się do profesjonalnego warsztatu – nieumiejętne korzystanie z maszyny polerskiej może doprowadzić do powstania większych szkód na karoserii. 

Jak nałożyć powłokę ceramiczną?

Powłokę ceramiczną można ją nałożyć w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać, że nano powłokę powinno nakładać się zamkniętym pomieszczeniu o stabilnej wilgotności oraz temperaturze. Przed przystąpieniem do procesu, należy dokładnie wyczyścić cały pojazd. Służą do tego specjalne preparaty (na przykład szampon Nasiol Cleanion PRO). Następnie powierzchnia musi zostać wysuszona, najlepiej ręcznikiem z mikrofibry, która charakteryzuje się lepszymi właściwościami chłonnymi niż inne materiały.

Proces aplikacji różni się w zależności od marki, ale w większości przypadków jest bardzo prosty. Na rynku można znaleźć takie produkty, które będą wymagały nałożenia dwóch lub większej liczby warstw, co może być czasochłonne, a także nieekonomiczne. Aby ułatwić sobie zadanie, lepiej poszukać produktu, który wystarczy nałożyć tylko raz. Takie jednowarstwowe powłoki oferuje firma Nasiol. 

Nasiol CleaRub 505 średnio tnąca / wykończeniowa pasta polerska Nasiol Clearub 505
Nasiol CleaRub 505 średnio tnąca / wykończeniowa pasta polerska
Nasiol-Cleanion PRO-mocno-skoncentrowana-zasadowa-piana-aktywna
Nasiol Cleanion PRO – mocno skoncentrowana, zasadowa piana aktywna
Mocno tnąca pasta polerska - Nasiol CleaRub 305
Nasiol CleaRub 305 mocno tnąca pasta polerska, cutting

Jak dbać o powłokę ceramiczną?

Powłoka ceramiczna to rozwiązanie bardzo wytrzymałe, które na powierzchni karoserii utrzymuje się od trzech do pięciu lat. Odporność zależy od tego, czy użytkownik przestrzega kilku wskazówek. Nano powłoki sprawiają, że kurz i inne zanieczyszczenia nie przylegają do lakieru, jednak również pokryte nimi samochody będą od czasu do czasu potrzebowały dokładnego umycia. W tym przypadku powinno się zrezygnować z myjni automatycznych, w których używa się sztywnych szczotek, gdyż mogą one wpływać na szybsze zużycie powłoki. Zdecydowanie lepiej wybrać myjnię bez szczotkową lub bezdotykową. 

Powłoki ceramiczne to doskonały sposób na zabezpieczenie karoserii przed powstawaniem zarysowań. Do usuwania starszych zadrapań należy jednak użyć odpowiednich past polerskich. Również po nałożeniu powłoki należy przestrzegać kilku wskazówek, by nano ceramika ochraniała samochód przez długie lata.