Zaznacz stronę
Czy powłoka ceramiczna jest dobrym rozwiązaniem do ochrony karoserii?

sie 19, 2021 | porady, pielęgnacja auta

„Czy powinienem dbać o powierzchnię mojego samochodu?”, „Czy lakier samochodu potrzebuje ochrony, by zapobiec uszkodzeniom, które mogą być spowodowane przez czynniki zewnętrzne?” – tego typu pytania i wątpliwości rodzą się od czasu pojawienia się wosku prawie dwa wieki temu, gdy zaczęto stosować go w celu nadawania połysku karoserii powozów konnych. Do dziś trwa spór o to, czy wosk lub powłoki ceramiczne są przydatne. Oto kilka powodów, dla których powinno się zdecydować na stosowanie dodatkowego zabezpieczenia lakieru. 

Czy warto chronić lakier i jak to robić?

Powierzchnie samochodów czy mebli mogą być pokryte lakierem, podkładem, ceramiką czy uszczelniaczem wodoodpornym. Niezależnie od zastosowanego rozwiązania cel jest ten sam – ochrona przed zniszczeniem. Negatywny wpływ mogą mieć warunki atmosferyczne, brud, kurz, promieniowanie ultrafioletowe i wiele innych czynników. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się powłoki ceramiczne. Ten rodzaj ochrony, opracowany przy użyciu nowej generacji nanotechnologii, jest wykorzystywany w wielu branżach, między innymi w przemyśle motoryzacyjnym.  

Zastanawiając się nad tym, czy samochód powinien zostać pokryty dodatkową warstwą zabezpieczającą, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: „Jak często używasz samochodu?”, „Czy mieszkasz w rejonie, gdzie występują ostre zimy i wyjątkowo gorące letnie dni?”, „Czy mieszkasz w okolicy, gdzie dzieci bawią się na zewnątrz?”, „Czy parkujesz samochód w pobliżu dużych drzew?”. Może wydawać się, że te pytania nie mają zbyt wiele wspólnego z kwestią zabezpieczenia karoserii pojazdu. Nic bardziej mylnego! Każda z powyższych sytuacji może tworzyć potencjalne zagrożenie uszkodzenia powierzchni pojazdu. Zarysowania mogą powodować opadające fragmenty gałęzi czy kamienie odpryskujące spod kół.

Jak zapobiegać zarysowaniom lakieru?

Biorąc pod uwagę powyższe można się spodziewać, że zarysowania prędzej czy później pojawią się na powierzchni samochodu. Aby zapobiec pojawieniu się zadrapań, należy zabezpieczyć karoserię za pomocą powłoki ceramicznej. Produkty proponowane przez firmę Nasiol (między innymi ZR53 i NL272), są rozwiązaniami z pojedynczą nano warstwą. Aplikację przeprowadza się raz, nie trzeba nakładać drugiej lub trzeciej powłoki, aby produkt zaczął działać. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. 

Dzięki nano powłokom lakier jest bardziej odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne. Powłoki ceramiczne sprawiają, że woda szybciej spływa z lakieru, tym samym chroniąc przed powstawaniem korozji. Oprócz tego nadają lakierowi połysku i wydobywają głębię koloru. 

Jak długo nano powłoki utrzymują się na powierzchni?

Każdy producent ma własną formułę, więc trudno jest uogólnić, jak długo powłoki utrzymują się na powierzchni lakieru. Zależy to też między innymi od tego, czy powłoka została nałożona prawidłowo oraz od częstotliwości i sposobu mycia samochodu. Przed aplikacją należy pamiętać, by odpowiednio przygotować karoserię – to także wpływa na żywotność powłoki. Jeśli chodzi o produkty firmy Nasiol, przy przestrzeganiu instrukcji i prawidłowej aplikacji powłoki ceramiczne mają trwałość od trzech do pięciu lat.

Zarysowania na karoserii nie wpływają negatywnie na działanie pojazdu, jednak kondycja lakieru może mieć kluczowe znaczenie na przykład podczas sprzedaży samochodu, ponieważ potencjalni nabywcy najpierw oceniają wygląd, a dopiero później zwracają uwagę na pozostałe parametry. Zadrapania oraz wyblakły kolor sprawią, że klienci automatycznie będą mieli wątpliwości co do jakości i stanu pojazdu. Warto zatem zainwestować w dobrą ochronę karoserii, dzięki której samochód przez długi czas będzie wyglądał jak nowy. 

Powłoka ceramiczna Nasiol Nasiol ZR53 – 3 letnia powłoka nano ceramiczna do lakieru